kominiarz wykonuje usługę czyszczenie komina

Kominiarz to nie tylko osoba zajmująca się czyszczeniem komina. Regularne wykonywane inspekcje gwarantują bezpieczeństwo domowników przez śmiertelnym zaczadzeniem.

Dawid Piedzio

Właściciel firmy

Usługi kominiarskie

 • Doradzamy, projektujemy, montujemy kominki powietrzne i z płaszczem wodnym
 • Montujemy i sprzedajemy nasady kominowe
 • Montujemy i sprzedajemy przewody elastyczne typu flex
 • Montujemy i sprzedajemy obudowy kominkowe
 • Montujemy wentylacje
 • Wykonujemy przeglądy okresowe:
  • kominiarskie
  • elektryczne
  • gazowe
 • Sprzedaż i autoryzowany montaż:
  • wkładów kominowych
  • kominów wolno stojących

Inwentaryzacja przewodów kominowych – kiedy jest potrzebna

W każdej sytuacji, gdy chcemy poznać stan fizyczny przewodów kominowych w budynku wykonywana powinna być inwentaryzacja przewodów kominowych. Dostarcza ona mnóstwo informacji użytecznych w przypadku generalnego remontu budynku, powstania wątpliwości co do prawidłowości podłączeń kominowych w mieszkaniach, lub przy planowanej modernizacji instalacji kominowej. Posiadanie starych projektów budowlanych często zaciemnia prawdziwy obraz sytuacji kominowej. Dlaczego? Gdyż często zawierają one tylko pierwotny stan budynku i nie uwzględniają przeprowadzane remonty, zmiany w podłączeniach urządzeń grzewczych i wentylacyjnych spowodowanych przed chociażby zwykłe zatkanie przewodu kominowego gruzem, ptasim gniazdem, czy przez samowolkę budowlaną jednego z mieszkańców budynku.


Inwentaryzacja kominów – co zawiera

Dobra inwentaryzacja przewodów kominowych powinna zawierać szkic dachu z naniesionymi kominami, z zaznaczoną ilością przewodów kominowych i ich obecnym przeznaczeniem. W dobrym tonie jest wprowadzenie numeracji, która pozwoli szybko i sprawnie lokalizować każdy kanał kominowy i uzyskać łatwy dostęp do informacji o ich parametrach. Można wykonać szkice kominowe każdego poziomu. Jest to szczególnie ważne przy skośnym prowadzeniu przewodów kominowych.

Inwentaryzacja kominów musi dostarczać o każdej kieszeni kominowej mnóstwo informacji. Do podstawowych należy długość. Pozwala ona zorientować się, czy dany przewód sięga do samej piwnicy, czy tylko do najwyższej kondygnacji. Ważne jest to dla projektanta, który może wykorzystać każdy komin najlepiej jak to tylko możliwe. Inspekcja kamerą kominową pozwala ustalić, czy przewód kominowy faktycznie kończy się na tej długości, czy jest tylko zagruzowany.

Innym parametrem jest przekrój poprzeczny. Jest to ważny parametr, w zależności od niego dany kanał kominowy nadaje się do dalszej eksploatacji, lub nie, gdyż nie spełnia norm prawa budowlanego. Inspekcja kamerą kominową pomaga wykryć zwężenia, skosy prowadzeniu komina, czy też przeszkody w formie drutów zbrojeniowych lub drewnianych belek stropowych. Pozwala to łatwo wytypować przewód kominowy przeznaczony do montażu chociażby wkładu, nierdzewnego systemu kominowego do kotła C.O. gazowego lub olejowego.

W wykonywanych przez nas inwentaryzacjach przewodów kominowych podajemy wiele innych szczegółów w zależności od celu jej przeprowadzania i ustaleń z inwestorem lub projektantem. Należą do nich odległości zakończeń kanałów kominowych od stropów i sufitów, umiejscowienie istniejących obecnie otworów rewizyjnych, podłączeń pieców kaflowych, kotłów C.O., kratek wentylacyjnych, itp. Dobrze wykonana inwentaryzacja kominów w budynku jest nieocenioną pomocą dla projektanta, i pozwala uniknąć wielu nerwów i kosztownych przeróbek.

Rozwiercanie frezowanie kanału kominowego

Czym jest i jak wygląda frezowanie rozwiercanie komina?

Frezowanie kominów rozpoczyna się od ustawienia na szczycie komina stelaża, do którego montowana jest wiertnica. Głowica diamentowa lub łańcuchowa napędzana jest przez agregat hydrauliczny. Za stabilizację głowicy odpowiadają metalowe lance, które zapobiegają przemieszczaniu się głowicy po kanale kominowym i gwarantują wywiercenie prostego przewodu. Silnik umieszczony w głowicy wyposażony jest w sprzęgło, które zwolni obroty głowicy w przypadku napotkania przeszkody. Dzięki temu, nie ma możliwości zniszczenia komina.

rozwiercanie-duzy
frezowanie

Kiedy należy rozwiercić komin?

 • Kiedy stwierdzono nieszczelność przewodu kominowego ale jego przekrój nie pozwala na swobodne zamontowanie wkładu kominowego.
 • W przewodzie kominowym znajduje się duża ilość sadzy szklistej zasmołowanie komina), co grozi jej zapaleniem i zniszczeniem przewodu kominowego, a nawet pożarem całego domu.
 • Przewód posiada za mały przekrój w stosunku do mocy kotła. Objawia się to problemami przy rozpalaniu, ciągiem wstecznym, a ponadto osadzaniem dużej ilości kreozotu (sadzy szklistej) w przewodzie.
 • Pojawiają się wykwity na ścianie spowodowane przenikaniem kondensatu.
 • W pomieszczeniach wyczuwalny jest zapach dymu.

Na jaką średnicę można rozwiercić komin?

Nasz sprzęt pozwala nam na powiększenie standardowego kanału 14×14 do takiej wielkości, która pozwoli na zamontowanie wkładu o średnicy np. fi 180 lub fi 200 ze stali kwasoodpornej jak i wkładu ceramicznego fi 180. Należy pamiętać, że minimalny przekrój przewodu dymowego powinien wynosić fi 160mm, ale nie może być on mniejszy niż czopuch czyli wyjście z kotła.

Jak długo trwa wiercenie komina?

Wszystko zależy od konkretnego komina – jego długości, średnicy na jaką ma zostać rozwiercony, a także twardości cegły. Zazwyczaj frezowanie kominów zajmuje nie więcej niż 1-2 dni robocze.

Tani kominiarz Zamość czyszczenie rozwiercanie kominów

Zadzwoń do nas 600 498 445
Zadzwoń do nas 84 639 97 63
Odwiedź nasz salon: Kilińskiego 74, Zamość
Napisz mail: kominstalzuh@wp.pl
Napisz mail: biuro@kom-instal.pl