Nasza Oferta
Kominiarz to nie tylko osoba zajmująca się czyszczeniem komina. Regularne wykonywane inspekcje gwarantują bezpieczeństwo domowników przez śmiertelnym zaczadzeniem.
WIKTOR PIĘDZIO
Właściciel firmy
Usługi Kominiarskie
PEŁEN ZAKRES
Sprzedaż i Montaż
WKŁADÓW KOMINOWYCH I KOMINÓW WOLNOSTOJĄCYCH
Inwentaryzacja przewodów kominowych
Kiedy jest potrzebna?
W każdej sytuacji, gdy chcemy poznać stan fizyczny przewodów kominowych w budynku, wykonywana powinna być inwentaryzacja przewodów kominowych. Dostarcza ona mnóstwo informacji użytecznych w przypadku generalnego remontu budynku, powstania wątpliwości co do prawidłowości podłączeń kominowych w mieszkaniach, lub przy planowanej modernizacji instalacji kominowej. Posiadanie starych projektów budowlanych często zaciemnia prawdziwy obraz sytuacji kominowej. Dlaczego? Gdyż często zawierają one tylko pierwotny stan budynku i nie uwzględniają przeprowadzane remonty, zmiany w podłączeniach urządzeń grzewczych i wentylacyjnych spowodowanych przez np. zwykłe zatkanie przewodu kominowego gruzem, ptasim gniazdem, czy przez samowolkę budowlaną jednego z mieszkańców budynku.
Co zawiera inwentaryzacja?
Dobra inwentaryzacja przewodów kominowych powinna zawierać szkic dachu z naniesionymi kominami, z zaznaczoną ilością przewodów kominowych i ich obecnym przeznaczeniem. W dobrym tonie jest wprowadzenie numeracji, która pozwoli szybko i sprawnie lokalizować każdy kanał kominowy i uzyskać łatwy dostęp do informacji o ich parametrach. Można wykonać szkice kominowe każdego poziomu. Jest to szczególnie ważne przy skośnym prowadzeniu przewodów kominowych.
Inwentaryzacja kominów musi dostarczać o każdej kieszeni kominowej mnóstwo informacji. Do podstawowych należy długość. Pozwala ona zorientować się, czy dany przewód sięga do samej piwnicy, czy tylko do najwyższej kondygnacji. Ważne jest to dla projektanta, który może wykorzystać każdy komin najlepiej jak to tylko możliwe. Inspekcja kamerą kominową pozwala ustalić, czy przewód kominowy faktycznie kończy się na tej długości, czy jest tylko zagruzowany.
Innym parametrem jest przekrój poprzeczny. Jest to ważny parametr, w zależności od niego dany kanał kominowy nadaje się do dalszej eksploatacji, lub nie, gdyż nie spełnia norm prawa budowlanego. Inspekcja kamerą kominową pomaga wykryć zwężenia, skosy prowadzeniu komina, czy też przeszkody w formie drutów zbrojeniowych lub drewnianych belek stropowych. Pozwala to łatwo wytypować przewód kominowy przeznaczony do montażu np. wkładu, nierdzewnego systemu kominowego do kotła C.O. gazowego lub olejowego.
W wykonywanych przez nas inwentaryzacjach przewodów kominowych podajemy wiele innych szczegółów w zależności od celu jej przeprowadzania i ustaleń z inwestorem lub projektantem. Należą do nich odległości zakończeń kanałów kominowych od stropów i sufitów, umiejscowienie istniejących obecnie otworów rewizyjnych, podłączeń pieców kaflowych, kotłów C.O., kratek wentylacyjnych, itp. Dobrze wykonana inwentaryzacja kominów w budynku jest nieocenioną pomocą dla projektanta, i pozwala uniknąć wielu nerwów i kosztownych przeróbek.
Rozwiercanie
i frezowanie kanału
kominowego
Czym jest i jak wygląda frezowanie rozwiercanie komina?
Frezowanie kominów rozpoczyna się od ustawienia na szczycie komina stelaża, do którego montowana jest wiertnica. Głowica diamentowa lub łańcuchowa napędzana jest przez agregat hydrauliczny. Za stabilizację głowicy odpowiadają metalowe lance, które zapobiegają przemieszczaniu się głowicy po kanale kominowym i gwarantują wywiercenie prostego przewodu. Silnik umieszczony w głowicy wyposażony jest w sprzęgło, które zwolni obroty głowicy w przypadku napotkania przeszkody. Dzięki temu nie ma możliwości zniszczenia komina.
Kiedy należy rozwiercić komin?
Kiedy stwierdzono nieszczelność przewodu kominowego, ale jego przekrój nie pozwala na swobodne zamontowanie wkładu kominowego.
W przewodzie kominowym znajduje się duża ilość sadzy szklistej zasmołowanie komina), co grozi jej zapaleniem i zniszczeniem przewodu kominowego, a nawet pożarem całego domu.
Przewód posiada za mały przekrój w stosunku do mocy kotła. Objawia się to problemami przy rozpalaniu, ciągiem wstecznym, a ponadto osadzaniem dużej ilości kreozotu (sadzy szklistej) w przewodzie.
Pojawiają się wykwity na ścianie spowodowane przenikaniem kondensatu.
W pomieszczeniach wyczuwalny jest zapach dymu.
Na jaką średnicę można rozwiercić komin?
Nasz sprzęt pozwala nam na powiększenie standardowego kanału 14×14 do takiej wielkości, która pozwoli na zamontowanie wkładu o średnicy np. fi 180 lub fi 200 ze stali kwasoodpornej jak i wkładu ceramicznego fi 180. Należy pamiętać, że minimalny przekrój przewodu dymowego powinien wynosić fi 160mm, ale nie może być on mniejszy niż czopuch, czyli wyjście z kotła.
Jak długo trwa wiercenie komina?
Wszystko zależy od konkretnego komina – jego długości, średnicy, na jaką ma zostać rozwiercony, a także twardości cegły. Zazwyczaj frezowanie kominów zajmuje nie więcej niż 1-2 dni robocze.
Sprzedaż i autoryzowany montaż wkładów kominowych i kominów wolnostojących
Doradzamy, projektujemy, montujemy kominki powietrzne i z płaszczem wodnym
Montujemy i sprzedajemy nasady kominowe
Montujemy i sprzedajemy przewody elastyczne typu flex
Montujemy i sprzedajemy obudowy kominkowe
Montujemy wentylacje
Przeglądy okresowe
Wykonujemy przeglądy okresowe:
kominiarskie
elektryczne
gazowe